Geologické putování po Kutnohorsku
Během dne navštívíme lokalitu Kaňk u Kutné Hory (1), kde se nachází odkrytá příbojová zóna druhohorního moře na silně přeměněných horninách staršího „patra“ krajiny. Jde o atraktivní výlet na 100 milionů let starou mořskou pláž. Nahlédneme do propadlin důlních chodeb pod vrcholem Kaňku, dozvíme se o kutnohorské těžbě stříbra a dalších kovů.
Severně od obce Nová Lhota u Malešova (2) v pískovcových lůmcích se hojně vyskytují druhohorní zkameněliny (schránky ústřic). Byla zde v roce 2003 nalezena kost dinosaura (zatím jediná u nás).
V lůmcích pod nádražím v Červených Pečkách (3) jsou odkryty pestré druhohorní pískovce s velmi hojnými lasturami ústřic, překryté vrstvou spraše. Dozvíme se zajímavosti o čtvrtohorních dobách ledových a jejich otisku v krajině.
V údolí potoka severně od obce Bořetice (4) je odkryto těleso přeměněné horniny – hadce s hojnými zrny červeného granátu-pyropu. Dobře patrné jsou vrásy na stěně lůmku.
Pokud nám čas dovolí, krátce se zastavíme v Ratboři (5), kde se na několika místech vybírala granátová zrna ze zvětralin hadců a z náplavů potoků a v Kolíně se brousila na šperkové kameny.
Na naše putování se vybavte vhodným oblečením, pevnou obuví a velkou svačinou.
Informace ke kurzu
Anotace:
Mgr. Marek Chvátal (výzkumný a vývojový pracovník Národního muzea se zaměřením na mineralogii, petrologii a na popularizaci geologických věd) nás provede lokalitami na jižním okraji české křídové pánve v okolí Kutné Hory a Kolína, podíváme se do míst s pozůstatky těžby zapomenuté nerostné suroviny, tzv. kolínského granátu.
Pojedeme autobusem v 7.00, místo odjezdu bude upřesněno, návrat do Teplic nejpozději v 18.00.
Cílová skupina:
pedagogičtí pracovníci
Poznámka:
Kapacita:1/25
Časová dotace:8 hodin
Organizační
garant
Lektor:
Mgr. Marek Chvátal
Cena:
2 900 Kč
Termín konání:
10. 4. 2025 07:00 - 18:00
Termín ukončení:
10. 4. 2025
Pro přihlášení ke školení je potřeba se přihlásit